Pompa ciepła a grzejniki
Pompa ciepła do grzejników to urządzenie poszukiwane przez inwestorów zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii. Wykorzystanie tradycyjnego odbiornika ciepła w alternatywie dla ogrzewania powierzchniowego to dobry wybór w przypadku osób, które z różnych względów (finansowych lub technicznych) nie mogą pozwolić sobie na montaż ogrzewania podłogowego. Z uwagi na stosunkowo niską temperaturę w momencie przekazania energii do odbiornika zwykłe pompy wymagają doboru grzejników określonego rodzaju. Właściwe działanie instalacji jest możliwe tylko w sytuacji, gdy na etapie zakupu, a następnie montażu elementów grzewczych nie zostaną popełnione żadne błędy.
Czy pompa ciepła może współpracować ze zwykłymi grzejnikami?
Większość dostępnych na rynku pomp ciepła to urządzenia niskotemperaturowe. Oznacza to, że w czasie zasilania instalacji woda podgrzana przez pompę ma niższą temperaturę niż ta dostarczana przez standardowe urządzenia wysokotemperaturowe (kotły, piece). Z tego powodu prawidłowe funkcjonowanie systemu uzależnione jest od doboru odbiornika, który będzie w stanie ogrzać konkretną powierzchnię przesłaną energią. Dlatego też w większości przypadków stosowane są odbiorniki zapewniające niską temperaturę grzania na dużej powierzchni. Znakomicie sprawdzają się w tym układane pod posadzką rury ogrzewania podłogowego.
Nie mniej jednak nie jest to jedyna opcja dla inwestorów zainteresowanych budową systemu ogrzewania, gdzie źródłem ciepła jest pompa. Alternatywą dla wodnej podłogówki są tradycyjne grzejniki. Trzeba jednak pamiętać, że montowane przed laty instalacje grzewcze były przygotowywane na znacznie wyższą temperaturę grzania. W związku z tym używane wcześniej z kotłami C.O. grzejniki wysokotemperaturowe nie sprawdzą się we współpracy z tradycyjnymi pompami ciepła. Firma KOŁTON wyprodukowała pompę wysokotemperaturową i dzięki czynnikowi R290 (propan) pompy ciepła naszej produkcji idealnie nadają się do ogrzewania z wykorzystaniem grzejników.
Jaka pompa ciepła do grzejników wysokotemperaturowych?
Rozwiązaniem problemu z niską wydajnością systemu jest wybór odpowiedniej pompy ciepła do grzejników. W tym przypadku nie trzeba wymieniać wszystkich odbiorników. Wystarczy zainwestować w wysokiej jakości wysokotemperaturową pompę ciepła. To urządzenie pozwalające na podgrzanie wody do temperatury ponad 65°C. Dzięki temu jest kompatybilne z tradycyjnymi grzejnikami. Współczynnik wydajności cieplnej (COP) najlepszych pomp wysokotemperaturowych wynosi powyżej 5.0. Jest on wyższy o 20-40% w porównaniu z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku. Przekłada się to na dużą efektywność i sprawia, że zużycie energii elektrycznej jest zdecydowanie niższe.