Inwerterowa pompa ciepła

Inwerterowa pompa ciepła – co to jest?

Potencjał każdego urządzenia grzewczego tkwi w jego konstrukcji, a także rodzaju i jakości poszczególnych komponentów. W przypadku pompy ciepła jednym z kluczowych elementów całego układu jest sprężarka, która zapewnia pracę obiegu chłodniczego. Jej rolą jest podniesienie ciśnienia czynnika roboczego, który trafia do niej z parownika w postaci gazowej. W standardowym wydaniu urządzenia te działają na zasadzie włącz/wyłącz, z czego mogą wynikać pewne niedogodności związane z ich pracą w zmiennych warunkach pogodowych. Tymczasem inwerterowa pompa ciepła jest wyposażona w sprężarkę inwerterową, która umożliwia płynną regulację wydajności urządzenia przy zachowaniu jego pełnej sprawności. Taki układ jest możliwy dzięki zmianie częstotliwości i amplitudy prądu: prąd zmienny zostaje zamieniony tutaj w prąd stały, a ten w prąd 3-fazowy (inwerter).

Pompa ciepła inwerterowa – dlaczego warto?

Inwerterowa pompa ciepła to urządzenie o licznych zaletach. Poza możliwością płynnej regulacji warto wspomnieć wyższą trwałość i zwiększoną wydajność w porównaniu ze standardowymi modelami. Takie rozwiązanie pozwala na rezygnację ze zbiorników buforowych o dużej pojemności, ponieważ zjawisko nadwyżek ciepła w tych modelach eliminowane jest praktycznie do zera. Pompy inwerterowe gwarantują stabilność temperatury bez ryzyka przegrzania czy wychłodzenia pomieszczenia, co przekłada się na wyższy komfort termiczny w budynku. Ponadto inwerterowe pompy ciepła w zestawieniu z klasycznymi pompami mają łagodniejszy rozruch: w momencie uruchamiania wymagają niższego natężenia prądu, co eliminuje problem związany z koniecznością zwiększania mocy zamówionej. Dzięki wyższej wydajności szybciej uzyskują pożądaną temperaturę i zdecydowanie rzadziej się przy tym wyłączają, co wpływa pozytywnie na ich żywotność – najlepsze inwerterowe pompy ciepła są w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat intensywnej pracy.

Jak działają inwerterowe pompy ciepła?

Prąd, jaki dociera do urządzenia to prąd zmienny (AC). Konwerter przekształca go na prąd stały (DC), a inwerter w prąd 3-fazowy. Dzięki temu procesowi możliwa jest dokładna regulacja obrotów sprężarki, co przekłada się na modulację mocy urządzenia. W praktyce oznacza to możliwość dostosowania wydajności pompy do aktualnych warunków pracy (temperatura zewnętrzna). Sprężarki inwerterowe – w przeciwieństwie do standardowych – rozpoczynają pracę na niskich obrotach i stopniowo je zwiększają. Ich praca charakteryzuje się wysoką stabilnością, a więc i efektywnością energetyczną, co dla użytkownika oznacza nie tylko większy komfort termiczny, ale także zminimalizowanie kosztów eksploatacji.

Pompa ciepła z najlepszą sprężarką

Wybór pompy ciepła z najwyższej jakości sprężarką będzie miał znaczący wpływ na sposób i wydajność pompy w twoim domu. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model, warto poznać charakterystykę każdego z nich. Tradycyjne sprężarki dzieli się z reguły na sprężarki typu ON/OFF oraz sprężarki inwerterowe. Pierwsze bazują na dość prostym rozwiązaniu, ich zastosowanie sprzyja nadwyżkami produkcji ciepła, co z kolei będzie skutkowało koniecznością zastosowania zbiornika buforowego. Sprężarki stosowane w pompach ciepła inwerterowych (sprężarki inwerterowe) to urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, które zmieniają częstotliwość i amplitudę prądu, umożliwiając tym samym płynną regulację pracy maszyny i równoczesne zachowanie jej pełnej wydajności. Ten rodzaj sprężarek obecnie uznaje się za najbardziej niezawodny i energooszczędny, dlatego też jest stosowany przez producentów pomp ciepła. Oto najważniejsze zalety najważniejszego komponentu inwerterowych pomp ciepła:

  • energooszczędność – płynna praca maszyny bez częstych rozruchów to gwarancja stałego niskiego zużycia energii

  • łagodny rozruch – tzw. miękki start, czyli stopniowe zwiększanie obrotów silnika po uruchomieniu, co wiąże się z mniejszym poborem prądu rozruchowego

  • długa żywotność – płynna i stabilna praca sprężarki, a także jej łagodny rozruch to czynniki, które przedłużają żywotność maszyny

  • stabilna praca – płynna i dokładna regulacja mocy maszyny w szerokim zakresie to stabilność temperatury zasilającej instalację grzewczą, co równa się niewielkim wahaniom temperatury wewnątrz budynku i niskiemu ryzyku przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń

  • kontrola pracy maszyny – precyzyjna kontrola maszyny to także sprawna regulacja wymaganej temperatury wody w instalacji grzewczej oraz szeroki zakres pracy dla wahań napięcia w sieci energetycznej

  • pełny komfort cieplny – zadana przez użytkownika temperatura zostaje osiągnięta szybciej, ponadto urządzenie niezależnie od warunków zewnętrznych nie dopuszcza do jej spadków.

    • Rodzaje sprężarek do pomp ciepła

      O ile pierwszy podział różnicuje urządzenia ze względu na charakter ich pracy, drugi bierze z kolei pod uwagę przede wszystkim ich konstrukcję:

      • Sprężarka tłokowa

        Urządzenie działa na zasadzie ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka, który powoduje sprężanie czynnika w cylindrze. Czynnik jest sprężany, kiedy tłok przesuwa się w jednym kierunku, a wypuszczany z cylindra, kiedy przesuwa się w drugim kierunku. Ten typ sprężarek jest obecnie stosowany coraz rzadziej, głównie ze względu na niską sprawność oraz nierówną i stosunkowo głośną pracę.

      • Sprężarka rotacyjna

        Rozwiązanie pośrednie, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny; może występować zarówno w wersji ON/OFF (z jednym tłokiem), jak również w wersji inwerterowej (z tłokiem podwójnym); sprężanie czynnika chłodniczego następuje tutaj w komorach powstających dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników, w zależności od modelu urządzenia.

      • Sprężarka spiralna

        Znana również jako sprężarka typu scroll; składa się z dwóch elementów o spiralnym kształcie – pierwszy jest ruchomy, z reguły przypomina śrubę lub wałek z nierównościami na powierzchni; drugi jest nieruchomy, ma cylindryczny kształt, w którym umieszczone są spiralne kanały. Czynnik chłodniczy jest wprowadzany w przestrzeń pomiędzy nimi, gdzie następuje jego sprężanie poprzez ruch wirującego elementu ruchomego. Urządzenia te cechują się wysoką sprawnością i cichą, stabilną pracą, ale także z reguły dość wysoką ceną, są często spotykane w urządzeniach o większej mocy (powyżej 9 kW).

      FAQ

      Czy pompa inwerterowa pracuje cały czas?

      Praca inwerterowej pompy ciepła jest uzależniona od wielu czynników, jednak w żadnym wypadku nie powinna pracować przez cały czas. Zakłada się, że do wydajnej pracy pompa powinna włączać się mniej więcej 2 razy na godzinę. Im dłuższy czas pracy, a później dłuższy bezruch, tym lepiej dla pompy, a dokładniej dla żywotności sprężarki. Temat taktowania pompy warto rozpatrywać w kontekście całego sezonu grzewczego.

      Jak działa inwerter w pompie ciepła?

      Inwerter to element sprężarki, który pozwala na przekształcenie prądu stałego w prąd 3-fazowy, co umożliwia dokładną regulację obrotów sprężarki – to z kolei przekłada się na możliwość precyzyjnego modulowania mocy urządzenia.

      Jakie zalety ma inwerterowa pompa ciepła?

      Do zalet inwerterowej pompy ciepła warto zaliczyć przede wszystkim energooszczędność, dłuższą żywotność urządzenia, stabilną pracę czy wreszcie bardzo dobrą kontrolę pracy maszyny, która przekłada się na wysoki komfort cieplny i nieprodukowanie zbędnych nadwyżek ciepła.

      Dlaczego inwerterowa pompa ciepła pracuje tak wydajnie?

      Standardowe pompy ciepła są wyposażone w sprężarki działające na zasadzie ON/OFF, co oznacza, że nie ma takiej możliwości regulacji mocy urządzenia jak w inwerterze. Inwerterowa pompa ciepła – za sprawą procesu przekształcenia prądu ze zmiennego w stały, a następnie w 3-fazowy – to z kolei możliwość precyzyjnej kontroli pracy maszyny, a więc wykorzystania jej pełnej wydajności i zapewnienia stabilnego komfortu cieplnego niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych.