Co to znaczy, że kocioł jest 5 klasy?
Kotły 5 klasy posiadają zgodność z normą PN EN 303-5:2012. Są to kotły na ekogroszek, pellet, drewno. Ich wysoką jakość potwierdza certyfikat z akredytowanego laboratorium, gdzie badane są kotły pod względem wymagań dotyczących surowych emisji gazów.
Co charakteryzuje kotły 5 klasy?
Kotły 5 klasy ze śmiałością można zaliczyć do grupy nowoczesnych urządzeń, które znacznie prześcigają pod względem technologicznym modele z przeszłości. Korzystanie z nich jest wyjątkowo łatwe, posiadają one funkcję, które podnoszą wygodę użytkowania, a także w dużym stopniu ograniczają emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.
Nowoczesne kotły 5 klasy przede wszystkim przyczyniają się do dbania o środowisko. Ich wielką zaletą jest to, że są w stanie emitować 3 razy mniej pyłów niż urządzenia klasy 3. Co więcej, w porównaniu do pieców klasy 1, te obecnie sprzedawane w sklepach uwalniają nawet 50 razy mniej tlenku węgla!
Kolejnym aspektem, który wyróżnia kotły 5 klasy, jest ich wysoka sprawność. Dopuszczalna wartość minimalna dla tego parametru wynosi 88%. Dzięki temu będziecie mogli w znacznym stopniu ograniczyć ilość ekogroszku lub pelletu potrzebnego do ogrzania domu. W praktyce oznacza to duże oszczędności. Jest to jeden z głównych czynników, które zachęcają do zakupu tego typu urządzeń.
Dodatkowo wiele kotłów 5 klasy na pellet lub ekogroszek jest niemalże bezobsługowych. Dzieje się tak, ponieważ posiadają one duże zbiorniki na paliwo oraz automatyczny podajnik, który kontrolowany jest przez elektroniczny sterownik. Będzie on w inteligenty sposób zarządzał dosypywaniem ekogroszku lub pelletu, tak aby pracować w optymalny sposób. Co więcej, dzięki swojej konstrukcji, gwarantują one ograniczenie zabrudzenia powierzchni w pobliżu pieca. Praktyka pokazuje, że raz uzupełniony zbiornik na paliwo wystarczy uzupełniać co kilka dni i że kocioł rozpala się tylko raz na początku sezonu!
Chociaż nowoczesny kocioł 5 klasy potrafi być znacznie droższy, to jego zakup wiąże się z licznymi oszczędnościami w trakcie użytkowania. Obecnie należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 8 tys. złotych. Jednak w praktyce koszt ten może być mniejszy, ponieważ wiele gmin i miast oferuje swoim mieszkańcom atrakcyjne dopłaty do zakupu nowego pieca o ekologicznych właściwościach.
Przeczytaj również
https://www.kolton.pl/blog/czego-dotyczy-program-czyste-powietrze/
https://www.kolton.pl/blog/atest-5-klasy-czy-wszystkie-kotly-musza-go-posiadac/
https://www.kolton.pl/blog/kotly-centralnego-ogrzewania-w-kontekscie-nowych-przepisow/
Zobacz nasze produkty
https://www.kolton.pl/produkty/kotly-na-pellet/biopellmax/
https://www.kolton.pl/produkty/kotly-na-eko-groszek/ecomatix/
https://www.kolton.pl/produkty/kotly-z-recznym-zaladunkiem/ecomatix-duze-moce/
Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?
Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.