Czy pompy ciepła hałasują?
Ze względu na źródło wykorzystywanej energii pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy pompy powietrzne, gruntowe oraz wodne. Każda z tych technologii charakteryzuje się innymi parametrami pracy, co przekłada się również na generowany poziom hałasu.
Najpopularniejsze obecnie powietrzne pompy ciepła generują hałas na poziomie 40-60 dB. Wynika to z pracy wentylatorów, które pobierają energię z powietrza. Nieco cichsze (35-50 dB) są pompy gruntowe, korzystające z energii zgromadzonej w gruncie. Wszystko ze względu na ukrycie większości komponentów pod ziemią. Najcichszym działaniem charakteryzują się pompy wodne. Ich praca jest praktycznie niesłyszalna, a wartość hałasu wynosi zazwyczaj poniżej 35 dB. To znacznie mniej niż w przypadku np. kotłów na pellet.
Rozwiązania pozwalające ograniczyć hałas powodowany przez pompy ciepła
Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają zminimalizować hałas generowany przez pompy ciepła. Najpopularniejsze z nich to bariery dźwiękochłonne oraz obudowy tłumiące. Ciekawym pomysłem jest też umieszczenie jednostek wewnętrznych urządzeń w specjalnie wygłuszonych pomieszczeniach.
Bariery dźwiękochłonne można zainstalować zarówno wokół jednostek zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków. Taki zabieg z pewnością ograniczy przenikanie hałasu do wnętrza. W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda warto zainwestować w odpowiednią obudowę tłumiącą hałas, która pozwala na złagodzenie uciążliwości akustycznej.
Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?
Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.