Budowa i zasada działania powietrznej pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które jak wskazuje jego nazwa, wykorzystuje w swoim działaniu energię pozyskiwaną z powietrza. W jaki sposób się to odbywa? Jak zbudowana jest powietrzna pompa ciepła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Budowa powietrznej pompy ciepła
Chcąc wyjaśnić to, jaka jest zasada działania powietrznej pompy ciepła, warto opisać najpierw budowę tego typu urządzenia. Składa się ono z kilku elementów, a mianowicie wentylatora, parownika, skraplacza, zaworu rozprężnego. W tym miejscu podkreślić należy jednak to, że biorąc pod uwagę budowę powietrznej pompy ciepła, można wyróżnić dwa rodzaje urządzeń, czyli modele typu split oraz monoblok. W pierwszym przypadku pompa ciepła składa się z dwóch odrębnych jednostek, które są montowane wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. W zewnętrznej znajduje się wówczas parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny, a w wewnętrznej umieszczony jest wymiennik ciepła. Oba moduły połączone są ze sobą rurkami, w których krąży czynnik chłodniczy. Inaczej wygląda budowa powietrznej pompy ciepła typu monoblok, ponieważ w jej przypadku wszystkie elementy znajdują się w jednym module, instalowanym zwykle na zewnątrz budynku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, jednak istotne jest to, że mogą być tak samo wydajne. Który rodzaj powietrznej pompy ciepła zatem wybrać? Wskazówki znajdują się w ostatnim akapicie, jednak najpierw warto poznać zasadę działania tego typu urządzenia.
Zasada działania powietrznej pompy ciepła
W jaki sposób działa powietrzna pompa ciepła? Zasady działania urządzeń typu split oraz monoblok są takie same i sprowadzają się do pobierania energii cieplnej z powietrza, która jest następnie wykorzystywana do podniesienia temperatury wody w instalacji CO lub ogrzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W efekcie pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń, a do jej pracy niezbędna jest wyłącznie energia elektryczna, która może pochodzić zarówno z sieci, jak i własnej instalacji fotowoltaicznej. Jak w praktyce wygląda działanie pompy ciepła? Powietrzne modele pracują w następujący sposób:
- wentylator pobiera powietrze, które trafia następnie do parownika, gdzie znajduje się niezamarzająca ciecz o temperaturze niższej od otoczenia (zawsze);
- ciecz pozyskuje ciepło z powietrza, a następnie przekazuje uzyskaną w ten sposób energię cieplną czynnikowi chłodniczemu;
- czynnik chłodniczy pod wpływem otrzymanej energii cieplnej zaczyna parować, co sprawia, że trafia do sprężarki;
- w sprężarce następuje sprężenie gazu, dzięki czemu temperatura znajdującego się w jego postaci czynnika chłodniczego rośnie;
- podgrzany gaz przekazuje ciepło do obiegu grzewczego, co sprawia, że energia cieplna zostaje wykorzystana do podgrzania wody w instalacji centralnego ogrzewania lub wody użytkowej;
- po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, co powoduje spadek jego temperatury oraz ciśnienia, a co za tym idzie zmianę stanu skupienia na ciekły. W efekcie cały proces może zajść ponownie.
Powietrzna pompa ciepła – jak wybrać?
Jak już wspomniano, zasada działania powietrznej pompy ciepła jest taka sama niezależnie od tego, czy będzie to urządzenie typu monoblok, czy split. Które rozwiązanie będzie zatem lepsze? Otóż wybór konkretnego rodzaju powietrznej pompy ciepła powinien uwzględniać przede wszystkim osobiste preferencje, a szczegółowe różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami zostały przedstawione w artykule: Pompa ciepła split czy monoblok – co wybrać? Zdecydowanie ważniejsze od wyboru konkretnego typu powietrznej pompy ciepła jest natomiast dopasowanie parametrów urządzenia do zapotrzebowania danego budynku na energię, czyli odpowiedniego doboru mocy grzewczej, a także współczynnika COP, który określa wydajność cieplną pompy ciepła. Im będzie ona wyższa, tym mniej prądu będzie potrzebowało urządzenie do wyprodukowania określonej ilości energii, a co za tym idzie, koszt jej eksploatacji będzie niższy.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze powietrznej pompy ciepła? Poza rodzajem urządzenia oraz parametrami sprzętu istotna jest przede wszystkim jakość gwarantowana przez producenta. Wpływa ona zarówno na wydajność urządzenia, jak i jego długą żywotność. Kolejną ważną kwestią jest możliwość skorzystania z fachowego doradztwa, które ułatwi dopasowanie pompy ciepła do specyfiki danego budynku. Dlatego też korzystając z naszej oferty, możesz nie tylko nabyć nowoczesną pompę ciepła, ale uzyskać również odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące m.in. jej montażu, eksploatacji czy dotacji na zakup.
Podsumowując, należy stwierdzić, że dla osób, które szukają ekologicznej i wydajnej formy ogrzewania, dobrym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła. Zasada działania tego typu urządzeń sprawia, że nie tylko doskonale sprawdzają się one w polskich warunkach, ale są również bezawaryjne oraz bezobsługowe, co przekłada się na komfort użytkowania.
Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?
Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.