Pompa ciepła monoblok

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła. Poszczególne modele różnią się od siebie konstrukcją, parametrami oraz sposobem montażu. Dwa najpopularniejsze typy pomp ciepła to split i monoblok. Sposób działania obu urządzeń jest bardzo podobny, różnice dotyczą tutaj głównie budowy, sposobu montażu, a także innych istotnych kwestii. W pierwszym przypadku urządzenie składa się z dwóch jednostek, połączonych przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy. Jedna z nich montowana jest na zewnątrz, a druga wewnątrz budynku. Na segment zewnętrzny składają się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny, ten wewnętrzny to z kolei skraplacz, pompa obiegowa, wymiennik ciepła i mechanizm sterujący. Jak wygląda to w przypadku pompy ciepła monoblok?

Czym są pompy ciepła typu monoblok?

Pompa ciepła monoblok to urządzenie zamknięte w jednym module. W tym przypadku wszystkie komponenty i części składowe znajdują się w tej samej obudowie, która montowana jest na zewnątrz budynku. Jest ona szczelnie zaizolowana i odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dzięki takiej konstrukcji pompa jest niepodzielną jednostką, co znacząco ułatwia i przyspiesza jej montaż. Profesjonalna instalacja pompy ciepła monoblok ogranicza się do połączenia z systemem centralnego ogrzewania. Urządzenie fabrycznie jest napełnione czynnikiem chłodniczym, dlatego też ich montaż nie wymaga zatrudnienia fachowca z odpowiednimi uprawnieniami f-gazowymi.

Działanie pompy ciepła monoblok

Podstawowa zasada działania każdej pompy ciepła sprowadza się do wykorzystania naturalnej energii cieplnej zawartej w naszym otoczeniu. Urządzenie wytwarza obieg cieplny pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Jak wygląda ten proces w praktyce? Energia pozyskana z otoczenia zewnętrznego zostaje wykorzystana do podgrzania czynnika chłodniczego. W sprężarce zachodzi proces zwiększenia jego ciśnienia oraz temperatury. W gazowej postaci czynnik trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do wody, która z kolei trafia do instalacji grzewczej. Po oddaniu naddatku energetycznego do systemu grzewczego czynnik chłodzący ulega rozprężeniu w zaworze rozprężnym, trafia z powrotem do parownika i zmienia stan skupienia na ciekły. W skrócie ciepło zawarte w ziemi, wodach gruntowych lub powietrzu zostaje więc pobrane przez urządzenie i przekazane do domowej instalacji grzewczej. Stawiając na pompę monoblok, możesz wybierać pomiędzy 3 podstawowymi typami:

  • wodna pompa ciepła

  • gruntowa pompa ciepła

  • powietrzna pompa ciepła.

Pompa ciepła monoblok to czysta, łatwa w użyciu i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej!

Zalety pompy ciepła monoblok

Wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła zawsze powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników, warunków posadowienia domu i jego naturalnej okolicy. Z pewnością jednak można wyróżnić kilka zasadniczych zalet pompy ciepła monoblok oraz jej przewagi nad pompą typu split. Oto one!

  • Łatwość montażu

    Konstrukcja składająca się wyłącznie z jednego modułu sprawia, że podczas montażu nie ma konieczności wydzielania specjalnego pomieszczenia do instalacji urządzenia. Dodatkowo instalator urządzenia nie potrzebuje uprawnień do pracy ze specjalistycznymi czynnikami chłodzącymi.

  • Szczelność urządzenia

    Ten parametr wynika przede wszystkim z hermetycznej obudowy, która nie przepuszcza powietrza. Pompa ciepła monoblok wypełniana jest gazem w momencie produkcji, dzięki czemu przez cały okres użytkowania nie wymaga rozkręcania i „zaglądania” do środka.

  • Izolacja akustyczna

    Urządzenie tego rodzaju nie generuje nadmiernego hałasu. Praca pompy ciepła monoblok jest znacznie cichsza od pracy modelu typu split. Choć cecha ta jest brana pod uwagę przez wszystkich użytkowników (komfort akustyczny) ma ona szczególne znaczenie w przypadku obiektów wypoczynkowych oraz budynków, w których przebywają dzieci.

  • Więcej miejsca w kotłowni

    Jednostka najczęściej montowana jest na zewnątrz budynku, a więc zyskujesz miejsce w kotłowni, które w przypadku pompy split zostałoby zajęte przez segment wewnętrzny.

  • Względy estetyczne

    Wybór niepodzielnej jednostki zamkniętej w szczelnej obudowie i zamontowanej na zewnątrz budynku to także kwestia estetyki – niepodważalną zaletą jest minimalistyczny design i brak widocznych przewodów, kabli oraz rur łączących dwa elementy.

  • Brak obowiązku rejestracji

    Pompę ciepła typu monoblok należy zarejestrować w momencie, gdy ilość F-gazu wyniesie 10 ton ekwiwalentu CO2 (współczynnik GWP). Coraz częściej jednak czynnikiem chłodniczym w pompach ciepła monoblok jest propan (R290). Substancja posiada tak niski współczynnik GWP, że urządzenia z takim czynnikiem zwolniono z obowiązku rejestracji.

Efektywność pompy ciepła monoblok – zużycie prądu

Pompy ciepła charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną. Tutaj najbardziej istotnym parametrem jest współczynnik efektywności COP (stosunek ciepła oddanego przez urządzenie względem zużytej energii elektrycznej), który w przypadku pomp ciepła wynosi średnio od 3,5 do 5,5. Współczynnik SCOP to z kolei średnioroczna efektywność pompy. Dokładne zużycie prądu zawsze będzie zależeć od czynników takich jak standard energetyczny konkretnego budynku, wymagania cieplne użytkowników czy chociażby producent urządzenia. By jednak uzyskać przybliżone wartości można skorzystać z internetowych kalkulatorów lub użyć następującego równania:

  • zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku/ SCOP.

Dla kogo pompa ciepła typu monoblok?

Urządzenie grzewcze typu monoblok jest przeznaczone dla użytkowników, którzy szukają uniwersalnej i ekologicznej alternatywy w ogrzewaniu swojego lokum. Pompa doskonale sprawdzi się w sytuacji, w której w danym lokum brakuje powierzchni wymaganej do montażu jednostki wewnętrznej pompy ciepła, a także tam, gdzie teren jest niewielki i najbardziej znacząca okazuje się głośność pracy urządzenia. Monoblok to pompa ciepła, która powinna stanowić wybór użytkowników, którzy cenią sobie szybki montaż, solidność i niezawodność systemu czy wreszcie minimalizm wykonania.

FAQ

Co to jest pompa ciepła monoblok?

Pompa ciepła monoblok to urządzenie, które pobiera naturalne ciepło zawarte w ziemi, wodach gruntowych lub powietrzu i przekazuje je do domowej instalacji grzewczej poprzez czynnik roboczy. W przeciwieństwie do pompy typu split pompa ciepła monoblok to urządzenie zamknięte w jednym module montowanym najczęściej na zewnątrz budynku, co stanowi rozwiązanie wygodne nie tylko w użytkowaniu, ale także w montażu.

Pompa ciepła monoblok czy split?

Wybór urządzenia powinien zależeć od potrzeb użytkowników, warunków posadowienia domu i jego naturalnej okolicy. Na pewno jednak pompa ciepła monoblok przewyższa ten drugi rodzaj pod względem łatwości montażu, szczelności urządzenia, izolacji akustycznej, zaoszczędzonego miejsca w kotłowni czy wreszcie braku konieczności rejestrowania urządzenia.

Czy pompa ciepła monoblok może zamarznąć?

Przy niższych temperaturach wydajność urządzenia może oczywiście różnić się w zależności od temperatur zewnętrznych, jednak warto podkreślić, że pompy ciepła to urządzenia projektowane z myślą o skutecznym działaniu przez cały rok – zarówno latem, jak i zimą. Przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych (punkt biwalentny) uruchamia się wbudowana w system pompy ciepła awaryjna grzałka elektryczna, która wspomaga działanie sprężarki.

Ile wynosi żywotność pompy ciepła monoblok?

Urządzenia tego typu są projektowane z myślą o skutecznym działaniu przez długi czas. Ich żywotność nierzadko przekracza 20 lat, co potwierdzają gwarancje producentów. Poprawny montaż oraz regularne serwisowanie może dodatkowo wydłużyć ten okres.

Czy pompa monoblok może zostać zamontowana w każdym budynku?

Pompa ciepła monoblok stanowi dużo bardziej uniwersalne i łatwe w montażu urządzenie niż chociażby pompa typu split, dlatego też może zostać zainstalowana w zdecydowanej większości budynków. Decydując się na ten typ ogrzewania, warto jednak najpierw zlecić przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego, w celu sprawdzenia szczelności budynku.